Історія України

Історія України


Практичне заняття 1.
Про що можна довідатися із сімейного фотоальбому. Родинне дерево.
Мета: навчитись складати історію своєї родини; сприяти формуванню елементарних навичок аналізувати історичне джерело, здобувати та систематизувати інформацію; виховувати в учнів інтерес до історії своєї родини як до частини історії країни.
Обладнання: фотографії з сімейного альбому, папір формату А-4, картки з текстовими джерелами (пам`ятками), намальовані яблука (для проведення рефлексії).
Тип уроку: комбінований.
Форма уроку: практичне заняття.
Хід уроку:
1) Організаційний момент: привітання. Учням надаються всі необхідні матеріали до уроку.
2)Актуалізація опорних знань:
На цьому етапі вчитель спрямовує увагу учнів на зміст роботи, яка буде виконуватися. Учні сприймають або повторюють факти, поняття, потрібні для виконання завдання.
Наприклад , можна застосувати такі вправи:
«Асоціативний кущ». Що асоціюється зі словами історія, історичне джерело, родина, пам` ятка, архів.
« Ланцюг». Кожен учень по черзі має згадати одне поняття, термін, речення, що стосується теми «Звідки і як історики дізнаються про минуле».


3) Мотивація навчальної діяльності передбачає ознайомлення учнів з темою, та завданням роботи, її характером. Вчитель пояснює, як підходити до виконання завдань, які результати мають бути одержані; визначає засоби фіксації проміжних і кінцевих результатів, підходи до оцінювання підсумків праці кожного.
I. Як відображена історія вашої сім`ї у фотографіях?
«Мозковий штурм». Що для людини є найважливішім в житті? (Батьки, родина, здоров`я та ін.)
Так, у кожної родини своя історія, з таких історій багатьох родин складається історія всієї країни. Родина йде корінням у давнину, тому треба вивчати свій рід і знати з якого ти роду-племені. Для цього у родинах складають дерево роду.
З історією родини можна познайомитись, переглянувши сімейний фотоальбом. Бо фотографія – це мить життя, яка зупинилась назавжди на папері та може розповісти про вас дуже багато. Сьогодні ми будемо працювати з візуальним історичним джерелом до яких відноситься фотографія. Це фотографія вашої родини. А також за допомогою фотографій членів вашої родини спробуємо скласти родинне дерево.
З роду в рід кладе життя мости,
Без коріння саду не цвісти,
Без стремління човен не пливе,
Без коріння сохне все живе.
Як дерево тримається на корінні, так і кожен рід тримається на найстарших його членах, бо саме вони мають великий досвід життя і допомагають молодим.

4) Усвідомлення змісту: На цьому етапі школярі знайомляться зі змістом завдання. вчитель уточнює план діяльності, пропонує їм докладну інструкцію і шляхи їх вирішення.
Як працювати з фотографією – історичним джерелом.
Аналізуючи фотопам`ятку, намагайтеся послідовно відповісти на запитання:


1.Кого зображено на фотографії?
2. Коли, за яких обставин фото було зроблено? Чи є на фотографії підпис?
3. Яким є настрій людей? Що вони роблять?
4. Які предмети їх оточують ?
5. Яким є зовнішній вигляд (одежа, прикраси тощо)
6. Кого, можливо, не вистачає на фото, щоб родина була повною?
7. Висновок: З родинного фотоальбому можна довідатись…(закінчить речення)
II. Чому родинне дерево є історичним джерелом?
Як скласти родинне дерево.
Інструкція (доречно опрацювати на попередньому уроці чи в якості домашнього завдання).
1. Насамперед, довідайтеся історію родини від близьких родичів. Нехай ваші батьки, дідусі та бабусі пригадають і детально опишуть події минулих років, всіх відомих їм предків. Нічого не пропускайте повз вуха і фіксуйте навіть найдрібніші деталі.

2. Зверніться до документації: старі свідоцтва про народження, трудові книжки, листи, щоденникі та фотографії. Зазвичай літні люди дбайливо зберігають подібні матеріали. Фотографії можна позичити на деякий час і зробити копії. Якщо якісь із них вицвіли від часу, неабияк пошарпалися — відреставрувати. Сьогодні це можуть зробити практично в кожному фотосалоні.

3. Наочно скласти родинне дерево можна різними способами — у вигляді схеми, великого малюнка або плаката-шаблону, картотеки. Намалювати схему досить просто. Для цього вам знадобиться структурувати отриману інформацію про сімейної династії і зафіксувати її на альбомному аркуші.

4. Своє фото помістіть на самій верхівці, а нижче вказуйте всіх відомих родичів: спочатку батьків, братів і сестер, потім дядьків, тіток, дідусів, бабусь і так далі. Послідовно сполучайте їх стрілочками. Підписуйте під кожним фото ім’я і роки народження.





5) Самостійне виконання роботи:
Виконуючи роботу, учні аналізують історичне джерело індивідуально. Відповіді фіксують на папері формату А-4, який пізніше разом з родинним деревом буде покладений в особисту папку-портфоліо учня. Вчитель спостерігає за перебігом дослідження, точністю виконання завдання, при потребі допомагає учням, спрямовуючи непрямими запитаннями та опосередкованими завданнями їхню роботу в належне річище.
6) Узагальнення і систематизація результатів: На передостанньому етапі виконання завдання, учні ретельно аналізують результати своєї роботи, систематизують та фіксують у вигляді коротких висновків.
7) Підбиття підсумків.
Підбиття підсумків, якими закінчується робота, вчитель проводить у формі узагальнювальної бесіди, під час якої розглядається кінцевий результат дослідження.
Учні демонструють результати своєї роботи, на дошці прикріплюють родинні дерева. Вчитель теоретично обґрунтовує підсумки учнівських досліджень.
8) Рефлексія. Вправа «Яблуня». На дошці намальовано дерево. Учням надаються два намальованих яблука – червоне та зелене. Червоне – я вважаю, що я все зробив відмінно, в мене добрий настрій; зелене – не виконав завдання, настрій сумний.
Зазвичай на дереві з‘являються червоні яблука, що демонструє наочно, що мета уроку виконана.
9) Домашнє завдання. Доповнити схему в родинному дереві.












Немає коментарів:

Дописати коментар